EPDK Başkanı Yılmaz nükleer santralleri savundu; 1-2 yetmez, 3. bile yapılmalı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Artık ülkemizde 2. nükleer santral bile yapılmalı, hatta ülkenin gelişmişliği bakımından 3. santralin bile düşünülmesi yararlı olabilir” dedi.

Türkiye’deki nükleer santrallere ilişkin konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili epeyce yol katedildiğini belirtirken, “Artık ülkemizde 2. nükleer santral bile yapılmalı, hatta ülkenin gelişmişliği bakımından 3. santralin bile düşünülmesi yararlı olabilir” ifadesini kullandı.

Ülkenin kalkınması açısından nükleer santrallerin önemli bir yatırım kaynağı olduğunu savunan Yılmaz, “Bunu teknolojik bir yatırım olarak görmeliyiz. Nükleeri sadece enerji ihtiyacı olarak görmemeliyiz. Bunun dışında teknolojik olarak da Türkiye’nin nükleere ihtiyacı vardır, hatta çevre olarak da ihtiyacı var” diyerek nükleeri savundu.

Fransa’nın nükleer enerjide kısıtlamaya gittiği, Almanya’nın tüm nükleer santrallerini kapatma kararı aldığı bir dönemde Yılmaz, dünyanın nükleer santrallerden vazgeçtiği bir dönemde AKP hükümetinin bu konuda önemli adımlar atarak yeni nükleer santraller yapacağını söyledi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir