Refarandum’da “Hayır” cephesinin örgütlenmesinde ciddi bir rol alan “Hayır Meclisleri” önümüzdeki günlerde de var olan yapısını koruyarak, şaibeli olan sonuçlara karşı mücadele vermeyi sürdürmeyi planlıyor. İstanbul’da bu meclisler içerisinde önemli bir yer tutan Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde de “Hayır Meclisleri”, meclislerini yeniden inşa ederek, “O halde nasıl bir yol izlenmeli?” sorusunun cevabını arıyor.

‘BAŞKANLIK TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR’

Referandumun şaibeli sonuçlarına tepki gösteren Beşiktaş Hayır Meclisi üyesi Nurseli Gözüaçık, “Bu direnişler sürerken Beşiktaş Hayır Meclisi toplumun ne yapacağı konusunda danışılan adreslerden biri oldu. Biz varlığımızı devam ettireceğiz. Başkanlık tehlikesi bizim için bitmiş değil. ‘Evet’ oyunu şaibeli bir şekilde çıkardılar, hala OHAL son bulmuş değil. Böyle bir süreçte toplumun her alanından kimseleri bir çatı altında birleştirmeyi başarmışken, birlikte bu sorunların da üstesinden gelebiliriz. Meclisler bundan sonra da Başkanlığa karşı mücadele edecek” dedi.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Kadıköy Hayır Meclisi üyesi Koray Türkay ise, bir program ihtiyacı ile kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerin belirlenmesi üzerinde durduklarını söyledi. “Faşizme doğru evirilen gidişle nasıl mücadele edebiliriz” tartışmalarını yürüttüklerini belirten Türkay, “Sorunların rejim değişikliği meselesi ile bağlantılı olarak değerlendirilmesi gerek. Meclis isminin değişikliği de tartışılıyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten atılanların sorunlarının takibine ve eylemliliğine özel önem vermemiz gerek. Mahallelerde daha fazla çalışma yapılması lazım. Somut işler üzerinden kitlenin desteğinin ve ortak hareket etmesinin sağlanmasını sağlayacağız” dedi. Esnek fakat ilkeler çerçevesinde net bir hedefin ve programın belirlenmesi gerektiğini söyleyen Türkay, şu kararları aldıklarını belirtti: “Sorunlara ilişkin yapılacak kampanyalarla meclis dinamiğinin sürekli kılınması, ilk kampanyanın referandumla bağlantılı olarak ‘Meşru Değilsin’ teması üzerinden yürütülmesi, Hayır Meclisi isminin şimdilik devam etmesi, birleşik mücadelenin önemsenmesi, otoriterliğe karşı tavrın sürdürülmesi, ezilen sınıfların sorunlarına önem verilmesi, Hayır Meclislerinin büyütülmesi.”

‘BAŞKANLIĞA DA HUKUKSUZLUĞUNA DA KARŞIYIZ’

Hayır Meclislerinin, her hangi bir parti veya örgütün yönlendirmesi olmaksızın işlev yürüttüğünü söyleyen Şişli Hayır Meclisi üyesi Nehir Sevim ise, “Şişli Hayır Meclisi olarak bu siyasi çizgide, meclisin herkese açık ve demokratik yapısını bozmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Güncel olarak şu anki gündemimiz, KHK ile işlerinden olan ve açlık greviyle direnen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in yanında durmak. Polisin bu hafta yapılan destek eylemlerine karşı saldırgan tavrı, Nuriye ve Semih’in direnişi KHK ve dolayısıyla başkanlık rejiminin getirdiği hukuksuzlukları toplumsal bir şekilde ortaya çıkardığı içindir. Biz başkanlığa ve onun getirisi olan hukuksuzluğun karşısında var olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (Asya İnedi – DİHABER)