HDK-A: Figen Yüksekdağ Onurumuzdur

HDK-A Kadın Meclisleri Girişimi, HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz 2017’de gerçekleşecek ilk mahkemesine kadar, kadın dayanışmasını örmek, kadın siyasetçilere yönelik saldırılara karşı kadın isyanımızı kuşanmak için, ‘Faşizme karşı direnen kadınların iradesi kazanacak!‘ şiarı ile bir kampanya yürüteceğini açıkladı.

HDK-A Kadın Meclisleri Girişimi yayınladığı açıklamada, AKP’nin ilk önce kadın öncülere saldırarak, tutuklayarak kadın kitleleri hareketsiz, etkisiz kılma çabasına karşı  “Figen Yüksekdağ ve tüm tutuklu HDP kadın milletvekilleri ve Belediye kadın Eşbaşkanları özgürlüklerini kazanıncaya dek onların sesi olup, mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

HDK-A Kadın Meclis’leri Girişiminin seçilmiş kadınlar ile ilgili açıklaması;

Faşizme karşı direnen kadınların iradesi kazanacak!

AKP-Erdoğan iktidarı katliam, baskı ve şiddetle ördüğü iktidarını, tüm saldırılarını boyutlandırarak halkların seçilmiş iradesi olan HDP Milletvekillerini tutuklayarak darbe sistematiğini sürdürdü.

AKP ilk önce kadın öncülere saldırarak, tutuklayarak kadın kitleleri hareketsiz, etkisiz kılma çabası içerisinde oldu. OHAL ilan edildiğinden bu yana yayınlanan çarşaf çarşaf listelerde haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı durabilmiş, barış ve demokrasiyi savunabilmiş, iktidarı eleştirmekten korkmamış yüzlerce, belki binlerce kadın var. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin ve parti üyeliğinin düşürülmesi, diktatörlüğün tam da bu saldırıların kadınlara yönelik gerçekleştirilmesinde ki niyetini açıklıyor.

Halklarımızın özgür iradeleriyle seçmiş oldukları Figen Yüksekdağ, işte bu iradenin vekilidir. Bunu ne faşist iktidar engelleyebilir, ne de halklarımızın, HDP’nin ve Yüksekdağ’ın mücadelesini hapsedebilirler. Faşizmin kararları halklarımızın vicdanında hükümsüzdür. Kadın özgürlük mücadelesinin de bir simgesi olan Figen Yüksekdağ, faşizme taviz vermeyen ve asla boyun eğmeyen duruşuyla onurumuz olmayı her koşulda sürdürüyor.

AKP-Erdoğan iktidarı, darbe ve savaş fırsatçılığı ile kadınların kazanımlarına el koyuyor. Bugün 35 kadın Belediye Eşbaşkan‘ının tutuklu olması, toplumcu belediyecilik anlayışının kayyumlarla gasp edilmesi, kadın özgürlüğünü esas alan erkek egemenliğine karşı bir mücadele mevzisinde bulunmaları dolayısıyladır.

Kadınlara uygulanan tüm bu saldırılar, öncü kadınların siyasetin dışına itilme çabaları; bugün tutsak edilmiş başta Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ olmak üzere HDP’li kadın milletvekilleri şahsında gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Zira milletvekilliği ve HDP üyeliği düşürülenin ilk önce Figen Yüksekdağ olması manidar değil midir? Devamında yine HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kadın seçilmişlere yönelik saldırıların kapsamlı olduğunu göstermiyor mu?

Tüm bu yok sayma, siyasetin dışına itme saldırılarına karşı HDP’li kadın siyastçilerin yanında olmak, Onlarla dayanışmak görevini daha fazla gecikmeden yerine getirmeliyiz. Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz 2017’de hakkında açılan onca fezleke, soruşturma ve davalar ile ilgili ilk mahkemesi gerçekleştirilecektir. Bizler Ohal yönetimi altında KHK’lar ile yönetilen bir ülkede yargının tamamen mevcut iktidarın elinde olduğu koşullarda adil ve hukuksal eşitliğe dayanan bir süreç işletilmeyeceğini biliyoruz. Zira tüm insanlığın mutluluğu için mücadele eden bir kadın siyasetçi dinci, gerici ve faşist bir iktidar tarafından en büyük zulümler ile karşı karşıya bırakılacaktır.

HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın gerçekleşecek ilk mahkemesine kadar, kadın dayanışmasını örmek, kadın siyasetçilere yönelik saldırılara karşı kadın isyanımızı kuşanmak için, ‘Faşizme karşı direnen kadınların iradesi kazanacak!‘ şiarı ile bir kampanya yürüteceğiz. Bulunduğumuz tüm alanlarda seçilmiz kadın yoldaşlarımızın özgürlük taleplerini haykıracağız. Figen Yüksekdağ ve tüm tutuklu HDP kadın milletvekilleri ve Belediye kadın Eşbaşkanları özgürlüklerini kazanıncaya dek onların sesi olup, mücadelemizi sürdüreceğiz.

Jın Jiyan Azadi!

HDK-A Kadın Meclisleri Girişimi
One thought on “HDK-A: Figen Yüksekdağ Onurumuzdur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir