Af Örgütü Fransa’da OHAL’ın uzatılmasını eleştirdi

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa Sözcüsü Marco Perolini, Fransız yetkililerin “terörle mücadele” gerekçesiyle özgürlükleri kısıtladığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, Fransa’yı bir buçuk yıldır devam eden Olağanüstü Hal’i (OHAL) kötüye kullandığı gerekçesiyle eleştirdi.

Af Örgütü Avrupa sözcüsü Marco Perolini, Fransız makamlarının terörle mücadele bahanesiyle toplanma özgürlüğünü kısıtladığını söyledi. Perolini, “Fransa halkını terör tehdidinden korumak amacıyla çıkarılan OHAL yasaları barışçıl protesto hakkını sınırlandırmada kullanılıyor” dedi.

13 Kasım 2015’teki Paris saldırılarının ardından ilan edilen OHAL uygulaması art arda uzatılmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son olarak geçen hafta OHAL’in 1 Kasım’a kadar daha üç ay uzatılacağını açıkladı.

OHAL yasaları, resmi makamlara kamu düzenini bozabileceği gerekçesiyle kitlesel gösterileri yasaklama yetkisi veriyor. Uluslararası Af Örgütü, mayıs ayına kadar kamusal alandaki 155 gösterinin yasaklandığını, 574 kişiye de istihdam yasası tasarısını protesto eylemine katılma izni verilmediğini açıkladı.

Fransa’da geçen yaz sendikaların düzenlediği eylemlere polis sert bir şekilde saldırmıştı. Af Örgütü’nün raporunda, “kamu düzenini bozmadıkları görülen göstericilere polisin cop, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği” belirtildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir