Dersim ve Hakkari’de gerilla eylemleri

HPG gerillaları Dersim’in Kutudere alanında Türk ordusuna bağlı bir karakola yönelik eylem düzenledi. Karakol bahçesindeki askerlerin hedeflendiği eylemde 2 asker öldürülürken, Hakkari’nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de eylemler düzenledi.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) gerilla eylemlerine ilişkin şunları belirtti: “30 Mayıs günü saat 06.30’da güçlerimiz Dersim’e bağlı Kutudere alanında bulunan işgalci TC ordusuna bağlı bir karakola yönelik eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemde karakol bahçesinde bulunan askerler hedef alınmış ve 2 asker öldürülmüştür.

29 Mayıs günü saat 17.30 – 18.00 arasında Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Sefkan köyü civarlarında işgalci TC ordusu askerleri ile karşılaşan bir grup gerillamız, düşman güçleriyle çatışmaya girmiştir. Ölü ve yaralı asker sayısının netleştirilemediği çatışmadan sonra 1 gerillamız ile bağlantımız kopmuştur.

VARTO’DA GERİLLALARIN ŞEHİT EDİLMESİNDE ROL OYNAYAN BİR ŞAHIS CEZALANDIRILDI

Muş’un Varto ilçesine bağlı Dırba köyü ve çevresinde işgalci TC ordusu ile birlikte gerillalarımıza yönelik operasyonlarda yer alan ve bazı gerillalarımızın şehadetinde rol oynayan Fahrettin Özer isimli şahıs, 18 Mayıs günü askerlerle birlikte yürüttüğü pusulama faaliyetinden döndüğü esnada güçlerimiz tarafından yakalanarak cezalandırılmış.

Güçlerimizin bu eylemi ardından Dırba, Xınzor, Bıran, Kelaköy, Kelaqumral, Keranlı, Goma Çavuş ve Goma Xan köylerinde operasyon başlatan işgalci TC ordusu 21 Mayıs günü sonuçsuz bir şekilde geri çekilmek zorunda kalmıştır.

ÇUKURCA VE ŞEMDİNLİ’DE ASKERLERE YÖNELİK EYLEM

31 Mayıs günü saat 07.30’da Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Havan tepesinde konumlanan işgalci TC ordusu askerlerine yönelik güçlerimiz tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir. 1 askerin öldürüldüğü eylem ardından düşman obüs ve havan toplarıyla çevresindeki alanları rastgele bombalamıştır.

30 Mayıs günü saat 08.40’da YJA Star güçlerimiz Hakkari’nin Şemzinan ilçesine bağlı Ronahi tepesinde konumlanan işgalci TC ordusu askerlerine yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Hedef alınan düşman mevziilerinin isabetle vurulduğu eylemde tespit edilebilen 1 asker öldürülmüştür.

HAKKARİ’DE ŞEHİT OLAN GERİLLANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Dün yaptığımız açıklamada, 29 Mayıs günü saat 08.40’da Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Elişêr tepesinde konumlanan işgalci TC ordusu askerlerine yönelik güçlerimiz tarafından yapılan eylem hakkında kamuoyuna bilgi verilmiş, toplam 15 askerin öldürüldüğü eylemde 1 gerillamızın da kahramanca savaşarak şehit düştüğü belirtilmişti.

Eylemin başarısında önemli rol oynayan ve kahramanca çarpışarak şehadete ulaşan arkadaşımızın sicil bilgileri şu şekildedir:

Kod Adı: Andok Zagros
Adı Soyadı: Ümit Acar
Doğum Yeri: Van
Anne – Baba Adı: Nazlı – Zeki
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Mayıs 2017 / Hakkari”

HPG BİM, 30 Mayıs günü 11.00-14.00 saatleri arasında Türk ordusuna ait savaş uçaklarının Medya Savunma Alanları’ndan Xakurke’nin Geliyê Reş mıntıkasını bombaladığını belirtti.

Savaş uçaklarının aynı gün 12.00 ile 12.30 saatleri arasında da Kandil dağının Kalatuka alanını bombaladığı da vurgulanan açıklamada, “ Düzenlenen saldırılarda herhangi bir can kaybı yaşanmazken sivillere ait alanlarda maddi zarar yaşanmıştır” denildi. (ANF)
One thought on “Dersim ve Hakkari’de gerilla eylemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir