Eliaçık: Zulme direnmek ibadettir

HDK-Münih’in “Türkiye’de Siyasi İslam ve Eğitim” konulu paneline katılan Yazar İhsan Eliaçık, zulme karşı direnişin ibadet olduğunu söyleyerek, dayanışmanın önemine dikkati çekti.

Halkların Demokratik Kongresi – Münih (HDK-Münih), DGB Haus’da “Türkiye’de Siyasi İslam ve Eğitim” konulu bir

panel düzenledi. Yazar, İlahiyatçı ve Antikapitalist Müslüman Recep İhsan Eliaçık’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, büyük ilgi gördü. Sanatçı Gani Cansever’in de ezgileriyle katıldığı panelde Şeyh Bedrettin Destanı, Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’ten dizeler okundu.

Eliaçık, İslam’da kadının yerine değindiği konuşmasında, “Alevilik İslam’ın içinde midir, dışında mıdır” sorusuna, kendisinin Alevi kültürü içinde yetişmediğini, kendisinin görüşüne göre Aleviliğin hem İslam’ın içinden geldiğini, hem de İslam’ın içinde yolculuğuna devam etmekte olduğunu söyledi.

DAYANIŞMA VE DİRENİŞ MESAJI

Eliaçık, “Aleviliği sadece Ali yanlısı göstermek de doğru değil. Alevilik Anadolu’nun en eski kültürü” şeklinde konuştu.

Mülkiyete ve zekata da değinen Eliaçık, “Zekat demek ihtiyaçtan fazlasını vermek demektir. Zekat aynı zamanda arınmak, temizlenmek anlamına gelir. İhtiyaçtan fazlasını verin” dedi.

Cennet ve cehennemin bu dünyada olduğunu ifade eden Eliaçık, cenneti şöyle tanımladı: “Sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz, saldırısız ve savaşsız bir dünya…”

Sanatın eğitim, yardımlaşma, dayanışma ve kültür olduğunu dile getiren Yazar Eliaçık, bir toplumda eğitim, yardımlaşma, dayanışma ve kültürün kalktığı an, o toplumun çökeceğini söyledi.

Zulme karşı direnmenin ibadet olduğunu kaydeden Yazar İhsan Eliaçık, daha sonra konukların sorularını cevapladı. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir