ESP: Gezi ruhuyla OHAL’i yıkmaya

ESP, Gezi ayaklanmasının yıl dönümüne dair yaptığı açıklamada, “İsyanımız ve mücadelemiz sürüyor. Gezi’nin çocukları, Gezi şehitlerinin izinden gidiyor. Berkin’den Ayşe Deniz’e, Ali İsmail’den Ulaş Bayraktaroğlu’a Gezi’nin hayaletini büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, Gezi ayaklanmasının yıl dönümüne dair yaptığı yazılı açıklamada, “Gezi ruhuyla OHAL’i yıkma” çağrısı yaptı.

“Yaşasın Gezi Ayaklanmamız” başlıklı açıklamada, “Her yeri sınırsızca talan edebileceklerini, her şeye yasak koyabileceklerini, hepimizi son damlaya kadar mülksüzleştirebileceklerini, sindirebileceklerini sandılar. Ama yanıldılar! Hem de öyle bir yanıldılar ki, bu coğrafyanın en büyük ayaklanmasını tatmak zorunda kaldılar 4 sene önce. Korktukları başlarına gelmiş, ezilenler düşmanlaştırma politikalarını hiçe sayarak birlik olmuş, faşizme karşı coşkun bir sel gibi akmıştı sokaklara, meydanlara” denildi.

GEZİ HAYALETİ HALA DOLAŞIYOR

Gezi ayaklanması öncesi siyasi koşullara dikkat çeken ESP, “AKP diktatörlüğü bütün toplumsal kesimleri yok sayan, onlara kendi tekçi anlayışlarını dayatan zorba bir kıskaca almıştı. En küçük bir hak talebini dahi yasaklayan, meydanları emekçi ve ezilenlere yasaklayan, kendi dışındaki toplumsal ve siyasal kesimlere yaşama şansı tanımıyordu” dedi. ESP, bu faşizm ve zorbalık düzeninin yarattığı baskı, şiddet, katliam saldırılarına karşı biriken öfkenin sel gibi ülkenin her yerinde meydanlara aktığını, gaziler, şehitler verdiğini kaydetti. Günlerce süren direniş sayesinde girilmez denilen Taksim, Kızılay gibi meydanların ezilenler tarafından zapt edildiğini ifade eden ESP, “Bu AKP diktatörlüğü ve onun işbirlikçilerini öyle korkuttu ki hala Gezi’nin hayaleti üzerinde dolaşıyor, kâbusları olmaya devam ediyor” dedi.

ESP, açıklamasında şunları belirtti: “Egemenler bu korkuyu TEKEL’den, Diyarbakır’dan tanıyorlardı. Gezi’den sonra savaşı ve katliamları dayatmalarının, şehirleri yakıp yıkmanın, siyasi soykırıma girişmelerinin, gözaltı ve tutuklama terörüne yönelmelerinin, basını susturmalarının sebebi bundan başka bir şey değildi.

AYNI ZORBALIK SÜRÜYOR

Bugün yaşadığımız aynı zorbalık, baskı, katliam, kentlerin yağmalanması ve binlerce emekçinin işten atılması OHAL ve onun uygulama biçimi olan KHK ile aynı Gezi öncesi gibi bir toplumsal-siyasal atmosferi yarattı. 16 Nisan referandumunda yeniden kendi damarını, nehrini bulan ezilenlerin mücadelesi her renkten kesimi HAYIR ile birleştirerek HAYIR tokadıyla AKP-Saray diktatörlüğünün yeniden bir Gezi korkusu yaşamasına yol açtı. Hatta öyle korkuyorlar ki KHK direnişçilerinin ülkenin değişik yerlerinde ve Ankara Yüksel’deki açlık grevini yeni bir Gezi yaratacak diye yasakladı. Yine her şeyi yasaklamaya, yok saymaya, susturmaya, öldürmeye devam ediyor. Şimdi de OHAL ve KHK’lar ile diktatörlüğü ve faşizmi rutin hale getirmeye çalışıyorlar. Bize, ‘Alışın, yeni düzen bu!’ diyorlar. Yine Gezi öncesi yaptıkları gibi her şeyi yasaklayan, kendi dışında hiçbir faklı sesin, anlayışın sesini duyurmasına, örgütlenmesine izin vermiyorlar.”

“Ama nafile” diyen ESP, ekledi: “İşçiler, Kürtler, Aleviler, kadınlar, LGBTİ’ler ve tüm ezilenler, OHAL ve KHK düzenine karşı, demokrasi ve özgürlük mücadelesinden geri adım atmayı reddediyor.”

OHAL’e karşı direnişin devam ettiğini belirten ESP, şöyle devam etti: “İsyanımız ve mücadelemiz sürüyor. Gezi’nin çocukları, Gezi şehitlerinin izinden gidiyor. Ulaşlar, Ayşe Deniz’ler Suruç’tan Kobane’ye, Kızılay’dan Cizre’ye, Şengal’den Rakka’ya faşizme karşı devrimin peşinde koşmaya devam ediyor! AKP diktatörlüğünün korkularını büyütmeye devam edeceğiz. Gezi’nin ruhuyla OHAL’i ve onun faşizm düzenini yıkacağız. Berkin’den Ayşe Deniz’e, Ali İsmail’den Ulaş Bayraktaroğlu’a Gezi’nin hayaletini büyütmeye devam edeceğiz.”

ESP, açıklamasını, “Gezi ruhuyla OHAL’i yıkmaya. Gezi şehitleri ölümsüzdür” diyerek sonlandırdı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir