Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (KHRA) verdiği bilgiye göre kısa bir süre önce Diyako Haşimi adlı Kürt genci İtlaat (istihbarat) denetimindeki Kerec Cezaevi’nde tutukluyken gördüğü ağır işkenceden hayatını kaybetti.

Rojnews’ın geçtiği habere göre KHRA, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu genç 24 yaşında ve Kirmanşah’a bağlı Ruwansar’ın Pişteng köyünden. Aynı zamanda Finlandiya yurttaşı olan gencin ailesi de Kerec kentinde oturuyor. Diyako Haşimi İran’daki bir hastanede tedavi gören babasını ziyaret etmek amacıyla İran’a gelmiş ve İran İtlaat güçleri tarafından tutuklanarak Kerec zindanına konulmuştu. Haşimi, gördüğü yoğun işkencelerden dolayı yaşamını yitirdi.”

AİLEYE TEHDİT: CENAZESİNİ ALIN VE SUSUN

KHRA, Haşimi Ailesi’nin verdiği bilgileri de aktardı. Ailenin anlatımlarına göre, bundan birkaç gün önce İran İtlaat güçleri, çocuklarının cenazesini almaları için aileyi çağırdı. Haşimi’nin ailesine baskı yapılarak, olayın dış kamuoyunda duyulmaması ve öğrenilmemesi için tehdit edildiği kaydedildi.

‘AJAN’ MUAMELESİ

Öte yandan son dönemlerde yurtdışından İran’a gidenlerin “ajan oldukları” gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklandıkları ve işkenceli sorgulardan geçirildikleri kaydedildi. (DİHABER)