İncirlik krizi: Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye’ye gidiyor

Alman askerlerinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermeyen Türkiye ile Almanya arasındaki gerilim sürüyor.

Almanya Dışişleri bakanı Sigmar Gabriel, gelecek hafta Pazartesi günü İncirlik krizini görüşmek üzere Türkiye’ye gidiyor.

Gabriel’in Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

Çavusoğlu Ankara’da düzenlediği basın toplantısında görüşmeyi duyurarak, Almanya’yı blöf yapmakla suçladı. Almanya’nın İncirlik krizinin çözümü için Türkiye’ye iki hafta tanımıştı.

ALMAN HÜKÜMETİNE İNCİRLİK BASKISI ARTIYOR

Almanya’da hükümet İncirlik’ten Alman askerlerinin çekilmesi yönünde baskı da artıyor. Koalisyon ortağı SPD, Sol Parti (Die Linke) ve Yeşiller, İncirlik’ten çekilmeyi öneriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi için bastıran koalisyon ortağı SPD’ye yanıt verdi.

Ankara ile son bir uzlaşma girişiminde bulunacaklarını söyleyen Merkel, “Buna göre gelecek oturum haftalarında, nasıl yola devam edileceğine yönelik karar alacağız” dedi. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) de İncirlik krizinde “aceleci” davranmaya gerek olmadığı görüşünde.

Birlik Partileri Federal Meclis Grup Sorumlusu Michael Grosse-Brömer, Salı günü Berlin’de açıklama yaptı. Brömer, “Birlik partilerinin Türkiye ile görüşmelere devam etmek isteyen Dışişleri Bakanı Gabriel’e karşı durmak istemediklerini” söyledi.

KOALİSYON ORTAĞI SPD ‘ÇEKİLME KARARI’ ALDI

Almanya’da hükümet ortaklarından Sosyal Demokrat Parti (SPD), Alman askerlerinin çekilmesi yönünde karar aldı. DW Türkçe’ye konuşan SPD’nin Meclis Grup Başkan Vekili Rolf Mützenich, SPD’nin Federal Meclis Grup Toplantısı’nda böyle bir karar aldıklarını söyledi.

SPD yetkilisi, “Biz şimdi özgüvenli, bağımsız bir meclis olarak, ‘Artık Alman askerleri çekilebilir’ kararıyla Türk hükümetine mesaj verilmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Yeşiller de ‘Türkiye tarafından gülünç’ duruma düşülmemesi için askerlerin derhal çekilmesini istiyor. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir