Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Arjantinli kadınların erkek şiddetine ve erkek şiddetini meşrulaştıran siyasal iktidar ile yargının baskısına “Hayır” demek için sokaklara çıktığı 3 Haziran günü saat 18.00’da “Biz kadınlar özgürlüğü ve hayatı istiyoruz!” sloganıyla, Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelecek.

Tüm kadınları Kadıköy’de olmaya çağıran Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, şunları belirtti:

“Öyle bir dönemdeyiz ki Türkiye’de ve dünyada yer yerinden oynuyor, dün gerçek olan bugün yalan oluyor, sabit olan her şey değişiyor ama kadına yönelik şiddet aynı süreklilikle, hatta artarak devam ediyor. Kadın cinayetleri ardı arkası kesilmeden sürdükçe vahşet gündelikleşiyor, normalleşiyor.

YASA ELİYLE ŞİDDETİN ÖNÜ AÇILIYOR

Tecavüze maruz kalan kadınlar, istismar edilen kız çocukları, boşanmak/ayrılmak isteyen kadınların erkekler tarafından düzenli bir şekilde – kimi zaman silahla, kimi zaman dinamitle, kimi zaman bıçakla, kimi zaman çekiçle -katledilmesi… Hiçbiri tesadüf değil, münferit değil; sistematik ve ‘istikrar’lı bir politikanın sonucu. 16 yıldır hemen hemen her cümlede gurur duyularak ve övgü ile bahsedilen ‘istikrar’ aslında tam da bu. Öyle ki kimsenin iş güvencesi, ekonomik gidişat, hayatı ve geleceği konusunda bekleyemez olduğu devamlılık hali erkek şiddetinde, her gün bir kadının mutlaka öldürülmesinde, yasa eliyle bu şiddetin önünün açılmasında mevcut.

İKTİDARIN ‘MAKBUL KADIN’ ALGISINA KARŞI SOKAKLARA

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu olarak, bu politikalara karşı çıkmak için sokaklarda olacağız. Arjantinli kadınların bahsettiği üzere ‘alanlarda olmanın çılgınlığıyla’ güçlenen isyanımızla meydanlara çıkacağız. Erkek şiddetine, erkek-egemen devlet politikalarına, her gün bir kadının öldürülmesini normalleştiren, hep bir şekilde bu şiddeti ‘hak ettiğimiz’ algısını yaratan iktidarın ‘makbul kadın’ anlayışına karşı kendimiz olabilmekte diretmek için, hayatımız bizim demek için 3 Haziran’da tüm kadınları sokağa çağırıyoruz.” (DİHABER)