AÜ Cebeci kampüsünde polis saldırıya uğrayanları gözaltına aldı

Ankara Üniversitesi’nde dün ‘Ramazan’da yemek yiyemezsiniz” diyerek öğrencilere saldıran faşistler, bugün de saldırılarına devam etti. Polis ve özel güvenlik birimleri şişe ve taşlarla saldıran faşistleri izlemekle yetindi. Polis daha sonra saldırıya uğrayan öğrencileri gözaltına aldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ırkçı, faşist bir grup öğrenci İLEF binasına saldırdı.

Cebeci Kampüsü’ndeki kütüphane ve İLEF binası çevresinde bulunan Çatı Kafe ve Pastane’de oturan öğrencilere “Ramazan ayında burada yemek yiyemezsin” sözleriyle saldırı düzenlemişti. Irkçı faşist saldırıyı protesto etmek için bildiri dağıtan öğrencilere faşistler tekrar saldırdı.

Şişe ve taşla binaya saldırı düzenlenirken özel güvenlik birimleri olmaması dikkat çekti.

Öğrenciler yaşananları şu şekilde aktardı: “Hocalar polisi aradı ama polis umursamadı. Polis hocalara, ‘rektörlükten izin almamız lazım’ diyor. Normalde her an Rektör izin verirken, polis bugün nedense izin alma gereği duyuyor. Atılan şişe ve taşlardan dolayı tüm camlar indi. Güvenlik sadece izliyor, müdahale etmiyor.”

Edinilen bilgiye göre polis yarım saat sonra İLEF’e girdi, faşistleri uzaklaştırdı. Polisin faşistleri gözaltına almaması da dikkat çekti.

POLİS, SALDIRIYA UĞRAYAN ÖĞRENCİLERİ GÖZALTINA ALDI

Saldırıya uğrayan İLEF öğrencileri, can güvenlikleri olmadığı için okulda bekleyişlerini sürdürdü. Polis, okuldan ayrılmayan İLEF öğrencilere saldırdı. Şişe ve taşlarla öğrencilere saldıran faşistleri gözaltına almayan polis, devrimci öğrencileri gözaltına aldı.

Cebeci yolunu trafiğe kapatan polisler, tepki gösterenlere de saldırdı. Saldırgan öğrencilerin polisle sohbet etmesi dikkat çekerken, HDP Ankara İl Örgütü ve avukatlar kampüs önüne geldi.

Gözaltına alınan öğrenci sayısı öğrenilemedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir