Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş mezarı başında anıldı

Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş mezarı başında anıldı. İlk güncü acısını yaşayan Baba Ayvalıtaş, her gün yeni insanların öldürüldüğünü ve artık bu ölümlere ‘dur” denilmesini gerektiğini söyledi.

Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün 4. yılında Eski Çekmeköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Gezi ayaklanmasında Ümraniye’nin 1 Mayıs Mahallesi’nde 2 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen yürüyüşte, kalabalığın arasına giren arabanın çarpmasıyla ezilen Ayvalıtaş’ın anmasına, Ayvalıtaş ailesi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Cumartesi Anneleri ve Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada sık sık ‘Mehmet yoldaş ölümsüzdür”, ‘Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” ve ‘Mehmet yoldaş kavgamızda yaşıyor” sloganları atıldı. Anmada Ayvalıtaş’ın ailesi ve yoldaşları Gezi’nin 4’üncü yıl dönümü nedeni ile üzerinde ‘Hayır daha bitmedi mücadeleye devam” yazılı t-hsirtlerle anmaya katıldı, Gezi şehitlerinin fotoğrafını taşıdı.

Söz alan baba Ali Ayvalıtaş, acılarının dün gibi taze olduğunu dile getirdi. Ayvalıtaş, ‘Beni isterlerse tutuklasınlar ben mücadeleme devam edeceğim. Dün davası vardı, bugün ise anması. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın” dedi. AKP’nin “Kimsenin burnu bile kanamıyor” şeklindeki konuşmalarını eleştiren Ayvalıtaş, her gün yeni insanların öldürüldüğünü ve artık bu ölümlere ‘dur” denilmesini gerektiğini söyledi. Mehmet’in ölümünün ardından eşi Fadime’yi de kaybeden Ayvalıtaş, ‘Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Gaz Fadime’nin ölümüne neden oldu” dedi.

Gezi direnişçisi Ayşe Deniz Karacagil’in Rakka’da ölümsüzleştiğini hatırlatan, ÖTSP Üyesi İsmet Yurtsever, her alanda mücadeleyi büyüteceklerini belirtti.

Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız ise ‘Bize verilmeyen adaletin peşindeyiz. Bizlerin davaların peşini bırakacağımızı sanıyorlar. Mehmet’in babası 4 yıldır adalet arıyor ben ise 22 yıldır. Biz adalet aramaya devam edeceğiz, yargıçlardan ellerini vicdanlarına koymalarını istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Mehmet Ayvalıştaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ın mezarı ziyaret edildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir