Nuriye ve Semih açlık grevinin 88. gününde

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 88. gününde. Nuriye 12, Semih 22 kilo kaybetti. Nuriye’de halsizlik belirginleşmeye başlarken, Semih’de kasılmalar başladı.

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi 88. gününe girdi. CHP Ankara Milletvekilleri Murat Emir ve Ali Haydar Hakverdi, açlık grevinin 76. gününde tutuklanan Gülmen ve Özakça’yı Sincan Hapishanesi’nde ziyaret etti.

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Emir ve Hakverdi’nin aynı anda görüşmesine izin verilmemesi üzerine vekille​r görüşmelerini ayrı ayrı yaptı.

Vekiller gözlemlerini şöyle anlattı: “Nuriye, açlık grevine başladığı tarihten itibaren 12 kilo kaybetmiş. Geçen haftadan sonra tartılma olanağı olmamış. Günlük aktivitelerini zar zor yapabiliyor, özellikle halsizliği belirginleşmiş. Semih, Nuriye’ye göre daha iyi gözükmesine karşın açlık grevine başladığında 84 kiloyken şimdi 22 kilo kaybı var. Semih de bacak bölgesindeki kasılmalarından şikayetçi.”

B1 VİTAMİNİNE HAPİSHANE İDARESİ EL KOYDU

Gülmen ve Özakça’nın hapishane hekiminin muayenesini kabul etmediğini, Ankara Tabip Odası’nın görevlendireceği bir hekimin durumlarının takibini yapması konusunda ısrarcı olduğunu aktaran CHP’li vekiller, hapishane yönetiminin B1 vitaminini ellerinden aldıklarını aktardı.

Gülmen için kitap sınırlaması olmadığını ancak Özakça’nın beş kitap sınırlamasına tabi tutulduğunu belirten heyet, cezaevi yönetiminden bu konuda yardımcı olunacağına ilişkin söz aldıklarını kaydetti.

Vekiller, iki eğitimcinin mesajını da paylaştı: “Bizi tutuklayıp tecrit ederek, halkan koparmak, haklı mücadelemizde halkın yanımızda olmasını engellemek istediler ama bu amaçladıklarını başaramayacaklar. Bugün biz eskisinden daha güçlüyüz, toplumdan uzak olsak bile toplumsal desteği yanımızda hissediyoruz çünkü biz haklıyız, kazanacağız. İşlerimizi geri alana kadar mücadele edeceğiz.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir