Uluslar arası Af Örgütü Yüzyüze Çalışanları’nın, 1 Haziran’da başlattığı grev 4’üncü gününe girdi. “Taşerona Hayır” talebi ile İstanbul’da başlatılan grev kapsamında yaklaşık 15 işçi, iş durdurma eyleminde. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yaptıkları basın açıklaması ile grevleri hakkında bilgi veren Uluslar arası Af Örgütü Yüzyüze Çalışanı Sinem Sıla Şensoy, grevlerinin 2’nci gününde Af Örgütü yetkilileri ile yaptıkları görüşmenin detaylarını paylaştı.

‘TAŞERONA HAYIR’

Af Örgütü’nün eylemlerine saygı duyduklarını ve sendikalı olma haklarını desteklediklerini belirttiğini kaydeden Şensoy, “Ayrıca kendi sorumluluklarının farkında olduklarını da ifade eden kuruluş, bizlerle hemfikir olduğunu açıkladı. Fakat yine aynı açıklamada birtakım tutarsızlıklar olduğunu belirtmek isteriz. Af Örgütü yetkilileri, ‘yüzyüze’ projesini taşeron eliyle sürdürme gerekçesini ‘projenin özelliğine’ bağlamaktadır. Aynı zamanda çalışma koşullarının düzeltilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapacaklarını söyleyen Af Örgütü yetkilileri, bir yandan da projenin baştan beri bu şekilde kurgulandığını söyleyerek bu tutarsızlığı derinleştirmektedir. Ayrıca ‘yüzyüze’ projesinin başlangıcından bu yana taşeron eliyle yürütüldüğü iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 2011 yılında başlayan projeyi Uluslararası Af Örgütü herhangi bir taşeron şirketle anlaşmadan başlatabilmiş ve yürütebilmiştir” dedi.

Taleplerinin taşeron sisteminin ortadan kaldırılması olduğunun altını çizen Şensoy, “İnsan hakları için taşerona hayır” diye belirtti. (DİHABER)