Ayşe Deniz ve Gezi.. – Ziya ULUSOY

 

 

 

 

Gezi ayaklanması, Türk halkının yakın mücadele tarihinin en kitlesel eylemiydi.

Faşist IŞİD katillerine karşı savaşta, Gezi’nin yıldönümünde, yitirdiğimiz genç komünist Ayşe DENİZ, Gezi’de Antalya’da en  önde mücadele etti.

Komünist inancının sembolü kızıl fularıyla da, mücadelesiyle de, Erdoğan faşizminin ve tetikçilerinin düşmanlığını ve saldırısını üzerine çekti. Yılmadan ve çekinmeden mücadeleye devam etti.

Gezi/Haziran büyük ölçüde kendiliğinden halk ayaklanmasıydı. Ama diktatör Erdoğan’ın 2015 ve 2016’da yoğunlaştıracağı soykırımcı ve tasfiyeci faşizminin kanla inşasını – adeta sezerek- kanla önceden yenme denemesiydi.

Ayşe DENİZ genç yoldaşları gibi en önde dövüşerek, bu cesur isyana devamlılık, örgütlenme bilinci, enternasyonalizm karakteri aşılamaya çalıştı. Ayşe DENİZ  ve genç komünistler, sosyalizm için mücadele edenler  önde dövüşürlerse, özgürlük için isyanlar kararlılık kazanabilir, fikrinin simgesi oldular.

Ayşe DENİZ, adını aldığı Deniz gibi , “en hızlısıydı hepimizin” ve devrimin “en güzel yüz metresini koştu”.

Ortadoğu’da hakimiyet için kanlı savaşları ve İŞİD’den Ahrar-Üs Şam’a kadın cinsinin kölecilerini örgütleyen ve Gezi’de gençliği katleden Erdoğan faşizmine karşı, bölgenin öncü halkı Kürtlerin mücadelesine koştu.

Enternasyonalizmle, Gezi ayaklanmasına katılanlara ‘şovenizmi geminin bordasından aşağı atın’ çağrısıydı bu aynı zamanda. Bölge gericiliğinin elebaşısı Erdoğan faşizmine ve tetikçilerine karşı en cesur savaştı.

Devrimci savaşta keskin nişancılığı seçmesi, Gezi’de, Suruç’ta, 10 Ekim’de yitirdiği  yoldaşları adına, ölüm oruçlarında, hapiste yitirdiği devrimciler adına faşist katillerden hesap sorma duygusunu yansıtıyor.  Kadın kölecilerinden, Kobané katillerinden hesap sorma iradesini ifade ediyor.

Hitler faşizmiyle savaşta karıncaezmez genç kadınlar Nazi çetelerinin katliamlarının hesabını sormak için nişancılıkla ünlü savaşçılar oldular. Ehrenburg romanlarında genç kadın nişancıları sembolize ederek anlatır. Ayşe DENİZ bu devrimci amacı seçerek de örnek oldu.

Rojava Devrimi’nde Enternasyonal Özgürlük Taburu’na gönüllü savaşçı olarak katıldı. En önde savaşanlar içinde yeralırken Rakka önlerinde şehit düştü.

Rojava Devrimi, bölge halklarının değişim ve devrimci başkaldırı isteğinin zafere ulaşan ve bölge gerici devletlerinin saldırısı altında kendisini savunan öncü müfrezesi. Ayşe DENİZ bu meşalenin sürekli yanması için  ve enternasyonalist niteliğini  devam ettirmesi ve toplumsal yönde ilerlemesi için savaştı.

Gezi’nin olabildiğince devrimcileşmesi, bölge halklarının devrimlerinin sürmesi, sömürgeci ve yayılmacı Erdoğan faşizmini yenilgiye uğratmak için, tereddüt etmeden mücadele etti. Adını aldığı Deniz gibi çok genç yaşta aramızdan ayrıldı.

İçinde yeraldığı genç kuşağı, örgütlü devrimciliğe, kadın devrimine, enternasyonalizme, bölge devrimini yükseltmeye çağıran komünist genç öncü oldu.

Erdoğan faşizminin halklarımıza ve devrimci ve komünist harekete karşı yoğunlaştırdığı faşist teröre karşı, O ve birlikte şehit düştüğü Tufan yoldaş gibi savaşmaya ihtiyacımız yüksek.

Ayşe DENİZ yoldaş’ın yolunda yürürken, O’nun amacını Türkiye’de zaferle taçlandırmak için, Erdoğan faşizmine,  kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadeleye işçi sınıfı ve ezilenleri seferber etmenin de yöntemlerini başarıyla uygulamak  yoldaşımıza olan borcumuz, devrimi hazırlamanın onurlu görevi olsun.

Adınız ve mücadeleniz sonsuza dek yaşayacak…
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir