Binler yürüdü: Otel değil hastane ve sağlık alanları istiyoruz

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bulunduğu yeşil alanın yok edilmesine karşı yapılan yürüyüşte konuşan Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, otel değil hastane ve sağlık alanları istediklerini belirtti. 

Bakırköy Kent Savunması Bileşenleri, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bulunduğu yeşil alanın yok edilmesine karşı yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekili Ali Şeker, Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, CHP ve HDP ilçe yöneticileri ile çevre derneklerinin yanı sıra bini aşkın kişi katıldı. “Ruh sağlığımla oynama hastanemize sahip çıkıyoruz” pankartı açılan yürüyüşte, “Bakırköy ruhu dokunanı çarpar”, “Yeşilime dokunma” ile “Doğayı ve yaşamı savunacağız” dövizleri taşındı. Bakırköy’ün farklı noktalarında bir araya gelen binlerce kişi, “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Yeşilime, tarihime dokunma” sloganları eşliğinde hastaneye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında çevrede bulunan yurttaşlar alkış, araç sürücüleri ise korna çalarak yürüyüşü destekledi. Hastane içerisinde bulunan başhekimlik binası önünde son bulan yürüyüşün ardından açıklamada bulunuldu.

‘YEŞİL ALANLAR ORTADAN KALDIRILACAK’

Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, AKP’nin 15 yıllık iktidarı süresince yeşil alanların yandaşlara peşkeş çekildiğini belirterek, 1 milyon metrekarelik alan içerisinde tarihi binaların, yeşil alanların ve ağaçların bulunduğu alanın imar rantına açılmak istendiğini söyledi. İktidarın kent merkezlerinde bulunan hastaneleri yandaşlarına peşkeş çektiğini kaydeden Fazlıoğlu, “950 bin metrekare içerisinde 150 bin metrekarede inşaat alanı var ve buralarda hizmet veriliyor. Diğer kalan alanda ise yeşillikler, ağaçlar ve tarihi binalar bulunmaktadır. 15 anıt ağaç var. Bu 15 anıt ağaç korunacak diğerleri hepsi kesilecek. Yeşil alanlar ortadan kaldırılacak. Akciğerlerimiz yok edilecek” diye konuştu.

‘DAVA AÇIYORUZ’

Hastanenin yenilenmesine karşı olmadıklarını vurgulayan Fazlıoğlu, şöyle dedi: “Hastanelere karşı değiliz. Hastaneler, yenilensin. Kamu hizmetini versinler ama tarihi, doğasını yok edecek plan geri çekilsin” dedi. Fazlıoğlu, alanın yok edilmesine karşı hazırlanan projenin iptal edilmesi için dava dosyasını hazırladıklarını ve en yakın zamanda mahkemeye başvuracaklarını duyurdu.

‘OTEL DEĞİL HASTANE İSTİYORUZ’

Türkiye’nin en köklü hastanesinin ortadan kaldırılmak istendiğinin altını çizen Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, şöyle dedi: “29 kamu özel ortağı hastane projesi var. Bunlardan 3 tanesi tamamlandı. Özelleştirmeden çok daha kötü bir proje. Yap-İşlet projesi değil bunlar Yap-Kirala projesi. Hastane garantisi veriliyor şirketlere. Yeteri sayıda hastane gitmezse bunu devlet karşılayacak. Halkın cebinden çıkacak bu paralar. 25 yıllığına borçlandırılıyoruz.”

Hastanelere yönelik projelerle hastanelerin ticarileştirildiğine dikkat çeken Tükel, “Bu şirketler, hastaneleri ticaret alanı olarak görüyor. Şirketler için sağlık 2 ve 3’üncü sırada yer alıyor. Otel değil hastane istiyoruz. Nitelik istiyoruz. Sağlık alanları istiyoruz. Bu bölgeye sahip çıkıyoruz. Yıktırmayacağız” şeklinde konuştu.

‘SUR’DAKİ GİBİ TARİHİ YOK ETMEK İSTİYORLAR’

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, dayanışarak mücadelelerini yükseltmeleri gerektiğini vurguladı. Sur’daki tarihi dokunun nasıl yok edildiğine işaret eden Kerestecioğlu, “Sur’da tarihi doku, geçmiş ve hafıza nasıl yok ediliyorsa burada da tarihimizi, hafızamızı silmeye çalışıyorlar. Geçmişi silmek, kendi çürümüşlükleri arasında yok etmek istiyor. Geçmişimizi, tarihimizi yok etmek istiyorlar. Bunlara izin verecek miyiz?” şeklinde sordu. Sorusuna “Hayır” cevabı alan Kerestecioğlu, yeşil alanların yok edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Kerestecioğlu, “Hayatımızın bundan başka çıkışı yok. Parasız sağlık ve akciğerlerimiz için mücadele edeceğiz. Yeni rant alanı açmaya çalışıyorlar. Bunlara izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ÇILDIRMAMAK İÇİN…’

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, AKP’nin politikalarını eleştirerek, “Akıl sağlımızı korumak için yapılan bu hastaneler, akıl sağlığı bozulanlar tarafından yıkılmak isteniyor. Çıldırmamak için buralara sahip çıkacağız” dedi.

Konuşmaların ardından kitle yürüyüş halinde Özgürlük Meydanı’na giderek, eylemini sonlandırdı. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir