Diyarbakır’ın Lice, Hani, Hazro, Dicle, Kulp ve Kocaköy ilçelerinde 28 Mayıs’ta ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ardından başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Bölgedeki 104 köy ve mezralarında başlatılan askeri operasyon nedeniyle ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” 30 Mayıs tarihinde kaldırılırken, yasak sona ermesine rağmen bölgedeki asker yığınak ve operasyon aralıksız sürüyor.

KÖY GİRİŞLERİNE ASKERİ MEVZİLER KAZILIYOR

Çoğunluğunu çevre ve batı kentlerinden getirilen özel birliklerden oluşan 10 bin polis, asker ve korucunun katılımıyla devam eden operasyon kapsamında 6 ilçe ve Lice-Bingöl karayolu üzerinde bulunan yüzlerce köyün girişlerinde zırhlı araçlar ile özel harekat birlikleri bekletiliyor. Zırhlı kepçelerin köy girişlerinde askeri mevzi kazdığı görülürken, askerlerin köylülere “Bir süre buradayız” dediği belirtildi. Operasyon bölgesinde kalan köylerde yaşayan yurttaşlar, askerlerin korucular eşliğinde köy giriş-çıkışları ve kimi stratejik yüksek tepelere zırhlı kepçeler ile askeri mevziler kazdığı ve bölgede uzun süre kalma hazırlığında olduğunu belirtti.

KÖYLÜLERİN EVDEN ÇIKMASINA DAHİ İZİN VERİLMİYOR

Ablukaya aldıkları köylerde hiçbir şekilde araç trafiğine izin vermeyen askerler, köylülere acil bir hastalık durumunda ancak kendilerinin izin vermesi halinde hastaneye gidebilecekleri uyarısı yaptı. Köy kırsalında bulunan arazilerini sulamalarına, hayvanlarını otlatmaya ya da bir diğer köydeki akrabalarını ziyaret etmelerine dahi izin verilmediğini belirten köy sakinleri, gün içerisinde yaşanan şebeke ve internet erişimi kısıtlamaları nedeniyle de iletişim kurmada sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Köy sakinleri, bölgedeki tüm köylerde tüm evlerin tek tek arandığını ve köy nüfusuna kayıtlı olmayan yurttaşların zorla köyden çıkarıldığını da paylaştı.

KÖY KIRSALLARINA GELİŞİ GÜZEL TOP VE HAVAN ATIŞLARI

Geçtiğimiz günlerde askerlerin “10 dakika içinde köyü terk edin. Uçak ve helikopterler bombalayacak” diyerek zorla boşalttığı Lice’nin Gökçe (Zara) ve Gömeç (Hurê) köylerindeki yurttaşlar evlerine geri dönerken, buradaki yurttaşların ramazan ihtiyaçlarını karşılamak için ilçe merkezine gitmeleri de engelleniyor. Söz konusu köylerin kırsal kesiminde ara ara çatışmaların yaşandığı belirtilirken, özellikle Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde bulunan köy kırsallarına günlerdir gelişigüzel şekilde top ve havan atışları yapılıyor. Operasyonların sürdüğü köy kırsallarında yoğun helikopter hareketliliği de yaşanırken, üzerinde sinyal kesici jammerlerin bulunduğu çok sayıda zırhlı araç Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde aralıksız devriye atıyor.

HDP VE DBP HEYETİ ENGELLENDİ

Öte yandan Gökçe (Zara) ve Gömeç (Hurê) köylerini ziyaret etmek isteyen, aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’ın da bulunduğu HDP ve DBP heyeti, askerler tarafından engellendi. Heyet, bölgedeki operasyonu bahane eden askerlerin kendilerini engellemeleri nedeniyle Hani ilçesine geçmek zorunda kaldı.

Süren operasyonda şu ana kadar, özellikle yoğun yığınağın yapıldığı Lice ilçe kırsalında çıkan çatışmalarda en az 3 askerin yaşamını yitirdiği, onlarca asker ve korucunun da yaralandığı bildirildi. (DİHABER)