Şırnak merkez ve ilçe kırsallarında günlerdir devam eden askeri operasyonlara yüzlerce askerin yanı sıra birçok köy korucusu da katılıyor. Beytüşşebap’ın Kato Dağı bölgesi ile Şırnak merkeze bağlı kırsal alanlarda devam eden operasyonlara katılan bazı grupların kendilerine 90’lı yıllarda faal olan “Hançer” ve “Bayrak” timleri olarak tanıttıkları öğrenildi. 90’larda insan kaçırma, el koyma, gasp, ölüm, işkence, cinsel saldırı ve çeşitli suçlara adları karışan grupların, yeniden harekete geçirildiği kaydedildi.

ÖZEL EĞİTİMLİ KORUCULARDAN OLUŞUYOR

Şırnak merkeze bağlı Kasrik Beldesi ile Beytüşşebap’a bağlı köylerde bulunan bazı koruculardan oluşturulduğu belirtilen Hançer ve Bayrak timlerinin operasyon bölgelerinde en ön saflarda yer aldıkları ve kimi bölgelerde 10’ar kimi bölgelerde ise 15’şer kişilik ekipler halinde hareket ettiği aktarıldı.

Askeri operasyonların başlamasından önce bölgelerde keşif görevi yapan söz konusu timler, akşam saatlerinde ise kırsallarda devriye gezdiği ifade edildi. Söz konusu korucu timlerinin askerler tarafından özel olarak eğitildikleri ve bölgede bir takım istihbarat toplama işinde de kullanıldıkları yerel kaynaklarca aktarıldı.

Şırnak dışında bölgenin birçok ilinde de “Atmacalar”, “Kılıçlar” ve “Atillalar” adı altında kurulan yeni timlerinin hükümet tarafından daha önce dile getirilen “Özel Köy Korucusu Timleri” oldukları belirtiliyor.

BEYTÜŞŞEBAP’TA 2 KİŞİYİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ

1990’lı yıllarda işledikleri cinayetlerle ismi duyulan Hançer Timi en son Temmuz 2009’da Beytüşşebap ilçesinde Necman Ölmez (35) ve Ferhat Ediş’i (35) öldürmekle gündeme gelmişti. Olaydan sonra Hançer Timi’nden 6’sı korucu 9 kişi müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. (DİHABER)