Iğdır, 11 kişilik İl Genel Meclisi seçimi için sandık başına gitti. Sabah 07.00 saatte başlayan oylama işlemleri boyunca birçok ihlalin yaşandığı belirtildi.

Merkeze bağlı Erhacı köyünde muhtarlık yapan ve AKP’li olduğu savunulan İbrahim Abiş ve oğlu, açık oy kullandıkları ve seçmenleri de zorla açık oy kullanmaya zorladıkları ileri sürüldü.

Korucu ve askerlerin de seçmene yönelik tehdit ve baskıda bulunduğu belirtilirken, aralarında Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in de bulunduğu HDP’li heyetinin, Erhacı İlkokulu’ndan zorla uzaklaştırıldığı aktarıldı.

Yine merkeze bağlı Gülpınar (Muçê) köyünde de korucu ve askerler tarafından seçmenlere açık oy kullanmaları konusunda baskı yaptırıldığı bildirildi.

İL GENEL MECLİSİ FESHEDİLMİŞTİ

Iğdır’da 2014’teki yerel seçimler sonrasında DBP’li Abdulkadir Özsular İl Genel Meclisi Başkanı seçilmişti. Tutuklanan Özsular, daha sonra tahliye edildi ancak görevden alındı. Özsular, DBP’li üyelerin oyları ile yeniden İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi. Danıştay, “usulü aykırı oylama yapıldığını” iddia ederek, meclisin tümünü feshetti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Seçim için AKP, CHP, HDP, MHP, Vatan Partisi ve Saadet Partisi yarışıyor. (DİHABER)