İngiltere’nin başkenti Londra’da ilk olarak en önemli turistik alanlarından olan Londra Köprüsü’nde beyaz renkli bir otomobil kalabalığa daldı. Otomobil buradan Borough Market’e kadar insanlara çarparak ilerledi. Daha sonra üç kişi otomobili terk ederek çevredeki insanlara bıçakla saldırdı. Polisin olay yerine operasyon düzenlediği ve 5-6 el ateş açıldığı belirtildi.

3 SALDIRGAN VE 6 KİŞİ ÖLDÜ

İngiliz polisi, saldırının 3 failinin vurularak öldürüldüğünü, saldırılarda bu kişiler dışında en az 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Polis, saldırıda yaralanan 48 kişinin de 6 farklı hastanede tedavi altına alındığını bildirdi. Ayrıca polisin nehirde arama çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

‘KAÇ, SAKLAN, BİLDİR’

Londra polisinin sosyal medya hesabından yayınladığı “Run, Hide, Tell” (Kaç, Saklan, Bildir) başlıklı uyarı mesajında, olay yerinde bulunan kişilerden önce kendi güvenliklerini sağlamaları, ardından konuyu yetkililere bildirmesi talep edildi. Londra polisi, Londra Köprüsü ve Borough Market’teki olayların terör saldırısı olduğunu bildirdi.

MAY’DEN AÇIKLAMA: POTANSİYEL BİR TERÖR EYLEMİ

Üç farklı saldırıya ilişkin İngiltere Başbakanı Theresa May’den kısa bir açıklama geldi. May, “Polis ve güvenlik yetkililerinden gelen güncellemeleri takiben, Londra’daki korkunç olayın potansiyel bir terör eylemi olarak değerlendirildiğini onaylayabilirim” dedi.

May, gün içinde acil güvenlik toplantısı yapacak.

Öte yandan saldırılarla ilgili sürekli bilgilendirilen ABD Başkanı Donald Trump da sosyal medyadan “Birleşik Devletler bu konuda ne yapması gerekiyorsa yapacaktır” diyerek İngiltere’ye desteklerini iletti.

3 AY ÖNCE BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞTI

Londra’da mart ayında da bir saldırı yaşanmıştı. Ülke siyasetinin merkezi ve turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Westminster bölgesinde meydana gelen olayda, Adrian Russell Ajao isimli saldırgan, kiralık aracını, Westminster Köprüsü’nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç, İngiltere Parlamentosu’nun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu. Saldırgan daha sonra parlamento binası dışında silahsız bir polisi bıçaklayarak öldürmüştü. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 11 ülkeden 40 kişi de yaralanmıştı.

MANCHESTER SALDIRISI

İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan konser salonu Arena’da Ariana Grande konserinin hemen ardından bombalı bir saldırı meydana gelmişti. 10 gün önce yaşanan saldırıda çoğu çocuk 22 kişi hayatını kaybetmiş, 59 kişi de yaralanmıştı.