Ödemiş’te köylülerden taş ocağı tepkisi

Ödemişli köylüler, Ayvacık yaylasına yapılmak istenen taş ocağına karşı “Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma” sloganıyla eylem yaptı.

İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı 6 kırsal mahallenin ortak yaylası olan Ayvacık’ta açılmak istenen taşocağı, köylüler ve çevreciler tarafından protesto edildi.

Ödemiş Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği’nin çağrısıyla toplanan köylüler, “Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma” yazılı pankart açtı. Dernek Başkanı Selahattin Bağlı, taşocağı kurulmak istenen bölgede Ödemiş, Salihli, hatta Ege Bölgesi’nin en iyi domates, patates, barbunya ve fasulyesinin yetiştiğini, geçimini hayvancılıktan sağlayanların da silajlık mısır üretimi yaptığını aktardı.

Taşocağı açılması halinde yaylalarının yok olacağını belirten Bağlı, verimli tarım arazilerinin tozdan üretim yapılamaz hale geleceğini ve su kaynaklarının değişeceğini söyledi.

Bağlı, şöyle devam etti: “Öğrendiğimiz kadarıyla ilk etapta 24 hektarlık, ikinci etapta ise 75 hektarlık, bir alanda taşocağı yapılmak istenmektedir. Her hektarda ortalama 100 ağaç olarak düşündüğümüzde, büyük bir ağaç katliamı da yaşanacak. Bu nedenle de endişeliyiz. Yaylamıza taşocağı açılmasına karşıyız” dedi.

Dolaylar ve Ardıcak mahalleleri muhtarları da taş ocağına karşı olduklarını dile getirdi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir