Türkçe savunmaya, Kürtçe tercüme parası

Diyarbakır’da görülen KCK ana davasında mahkeme, yargılama giderleri arasında gösterilen Kürtçe savunma için yapılan tercüme paralarını, davada ceza alan siyasetçilerin ödemesine karar verdi. Mahkeme, Türkçe savunma yapan Yurdusev Özsökmenler’in de “Kürtçe savunma yaptığı” gerekçesiyle tercüme parası ödemesine karar verdi.

Mahkeme, Türkçe savunma yapan Yurdusev Özsökmenler’in de “Kürtçe savunma yaptığı” gerekçesiyle tercüme parası ödemesine karar verdi.

Amed’de 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK ana davasında 16 siyasetçiye 1 yıl ile 21 yıl arasında ceza veren mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. 11 bin 84 sayfalık gerekçeli kararında mahkeme, Kürtçe çeviri parasını da ceza alan siyasetçilerin ödemesine karar verdi.

Gerekçeli kararda 7 yıl süren davanın yargılama giderinin toplam 238 bin lira olduğu ve yapılan harcamaların her sanığa göre ayrı kalemler halinde yazıldığı ifade edildi. Kararda, Kürtçe savunma talepleri ile ilgili ‘Kürtçe-Türkçe tercüme bilirkişi raporu’ harcamasının tüm sanıklar için toplam 60 bin lira olduğu belirtildi. Ortam ve telefon dinlemesi kayıtlarının çözümü için düzenlen “TRT bilirkişi raporu” giderinin ise tüm sanıklar için 79 bin 200 lira olduğu ifade edildi. Kararda sanıkların ev ve işyerlerinde el konulan “dijital malzemelerin incelenmesine ilişkin bilirkişi raporu” giderinin ise toplam 29 bin 100 lira olduğu kaydedildi. Dosyada yapılan diğer yargılama giderlerinin ise HTS bilirkişi raporu gideri, ortam ve telefon tapelerine ait bilirkişi raporu gideri, Fotokopi gideri ve tebligat giderlerinden oluştuğu belirtildi.

KCK ana davasından yargılanan ve Kürtçe bilmeyen Bağlar eski Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler için 165 lira Kürtçe-Türkçe tercüme bilirkişi rapor gideri yazıldığı dikkat çekti. Yargılama sırasında Türkçe savunma yapan Özsökmenler’in tercüme ücreti ile birlikte 2 bin 465 lira yargılama gideri ödeyeceği de gerekçeli kararda yer aldı.

Mahkemenin ‘yargılama gideri’ kestiği siyasetçiler şunlar:

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek 6 bin 735 lira, Van eski Milletvekili Kemal Aktaş 2 bin 445 lira, BDP eski Genel Başkanı Demir Çelik 2 bin 465 lira, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak 2 bin 425 lira, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı 2 bin 485 lira, Batman eski Belediye Başkanı Nejdet Atalay 2 bin 465 lira, Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak 3 bin 45 lira, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan 705 lira, Dersim eski Belediye Başkanı Songül Erol Abdil bin 835 lira, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Leyla Güven 3 bin 35, Hatip Dicle bin 805 lira, Mardin eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise 280 lira. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir