Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun 4’üncü aşaması kapsamında Rakka’ya dönük operasyonlar devam ediyor. Kente kuzey, doğu ve batıdan ilerleyen savaşçılar, kuzeyden El Esadiye köyünü alarak, 2 kilometreye kadar yaklaştı. Doğudan Rakka Samrat köyünü alan savaşçılar ile kent arasında bir kilometre kalırken, batıdan ise Hawi Hawa köyüne giren savaşçılar, kentte 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Batıdan Ednaniyê, Bîr Haşim, Yaarub, Seggûra ve Ebu Sûs köylerini kuşatmaya alan savaşçılar ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

SAVAŞÇILAR BATIDAN İLERLİYOR

Mensûra ve Azadi Barajı’nın özgürleştirilmesi ile Rakka ve diğer Suriye kentleri arasındaki bağlantı kesilirken, savaşçılar adım adım Rakka kent merkezine ilerliyor. Doğu ve kuzeyden kuşatmalarını tamamlayan savaşçılar, batıdan da kent kuşatmasını tamamlamayı hedefliyor. Bu kapsamda Qehtanîye kasabası ve Xatunîyê köyü DAİŞ’ten arındırılırken, bu iki bölge DAİŞ’in QSD savaşçılarına dönük gerçekleştirdikleri saldırıların merkezi olarak biliniyordu. Bu alanda köylere yönelik operasyonların tamamlanması halinde, kente yönelik operasyonun başlaması bekleniyor.

KENT MERKEZİ HAZIRLIĞI

Artık kent merkezini takip eden savaşçılar, kent içindeki DAİŞ hareketliliğini izliyor. Kentte yönelik büyük operasyona hazırlanan savaşçılar, Rakka etrafında mevzilenmeye devam ediyor. Ağır silahların da kent etrafında koşullandırıldığı görülürken, savaşçılar alanda bulunan sivilleri zarar görmemeleri için güvenli alanlara taşıyor. (Nazım Daştan – DİHABER)