10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmek istenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine DAİŞ üyelerinin bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerden Hasan Baykara’nın ailesinin açtığı tazminat davasında, Ankara 6. İdare Mahkemesi aileye toplamda 500 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Aile, saldırıyı engelleyemediği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’ndan Baykara’nın eşi, dört çocuğu, annesi ve üç kardeşi için toplam 2 milyon 800 bin TL manevi tazminat talebinde bulunmuştu. Bakanlıktan yanıt gelmemesinin talebin reddi anlamına gelmesi nedeniyle Baykara Ailesi, yargıya başvurdu.

BAKANLIK YANIT VERMEDİ

Bakanlık, mahkemeye gönderdiği savunmada, 10 Ekim mitingi için arama noktalarında ve şehir dışından gelen araçların kontrolünde 2 bin 44 personelin görevlendirildiğini, gerekli güzergâh aramalarının yapıldığını, tüm tedbirlerin yürütüldüğünü, hizmet kusurunun bulunmadığını ve kusursuz sorumluluk da yüklenemeyeceğini belirtti.

Ankara 6. İdare Mahkemesi’nin oy birliği ile verdiği karar emsal teşkil ediyor. Kararda, sosyal risk ilkesi anımsatılarak, salt toplumun bir parçası ve bireyi olunması nedeniyle maruz kalınan eylemlerin bu kapsama girdiği belirtildi. Kararda, bu olağandışı zararların topluma pay edilerek giderilmesinin amaçlandığı vurgulandı. Örgütlerin tek tek kişileri değil devleti ve anayasal düzeni hedef aldığı, kişisel husumetten kaynaklanmadığı, terör eylemlerinden zarar görenlerin de kusurları sonucu değil toplumun bir bireyi olmaları nedeniyle buna maruz kaldıkları vurgulanan kararda, bu nedenle oluşan zararın eylemleri önleme yükümlülüğü olan devlet tarafından, sosyal risk ilkesi kuralına göre karşılanması gerektiği belirtildi.

Anayasaya göre, idarenin eylem ve işlemlerinden kaynaklanan zararı ödemekle yükümlü olduğu belirtilerek, eş için 50 bin, çocukların her biri için 75 bin, anne için 75 bin, kardeşlerin her biri için 25 bin lira manevi tazminata hükmedildi. Böylece 2 milyon 800 bin liralık tazminat isteminin 500 bin liralık kısmı kabul edilmiş oldu.

KATLİAM MAĞDURLARI İÇİN EMSAL KARAR

Dosya avukatlarından Bedia Boran Bulut, verilen tazminatın oran olarak düşük olduğunu aktardı. Verilen tazminatın sadece manevi tazminat olduğuna işaret eden Bulut, maddi tazminat taleplerinin de devam ettiğini söyledi. Avukat Bulut “Bu karar katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri için emsal karar niteliğinde olabilir” diye ekledi. (DİHABER)