Gülmen ve Özakça için Kadıköy’de yürüyüş

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “İşimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları açlık grevinin 90. günü dolayısıyla Süreyya Operası önünden Khalkedon Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “İşimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları açlık grevinin 90. günü dolayısıyla Süreyya Operası önünden Khalkedon Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğraflarının taşındığı eylemde “Nuriye, Semih yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını Çağdaş Avukatlardan Ebru Timtik okudu. Gülmen ve Özakça’nın 120 gün boyunca Ankara’da İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” diyerek oturma eylemi yaptığını hatırlatan Timtik, eylemlerine karşılık bulamayınca açlık grevine başladığını belirtti. Timtik, “Haksızlığa ve zulme karşı direnmek insanlık onurunun bir gereği ve görevidir” dedi.

Ankara Yüksel Caddesi’nde aynı taleplerle işine geri dönmek için 209 gündür direnen Veli Saçılık ve Acun Karadağ’ın polis tarafından hergün hedef alınarak plastik mermiyle saldırdığını ifade eden Timtik, yaşananların işkence olduğunu vurguladı.

Yetkilileri uyaran Timtik, “Veli Saçılık, Acun Karadağ, Esra Özakça ve Sultan Özakça’ya saldırmaktan ve işkence yapmaktan vazgeçin, bu kişiler sadece ve sadece işlerini istemekle ve oturarak seslerini duyurmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

İnsan Hakları Anıtı önünde işkenceye derhal son verilmesini isteyen Timtik, şöyle konuştu: “Açlık grevinin 90. gününde olan Nuriye ve Semih’in, birçok ilde hakları için seslerini yükselten emekçilerin sesini duyan biz aşağıda imzası bulunan demokratik kitle örgütleri, kurumlar, parti ve sendikalar; hapishane duvarlarının ardına kapatılan Nuriye ve Semih’in seslerine ses olmak, taleplerinin kabul edilmesi ve serbest bırakılmalarını sağlamak için mücadele edeceğiz.”

Eylemi destekleyen örgütler şöyle: “Kamu Emekçileri Cephesi, Emekçi Hareket Partisi, Çağdaş Hukukçular, İnsan Hakları Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular, Proleter Devrimci Duruş, İdil Kültür Merkezi, Halk Cephesi, Sanat Meclisi, Grup Yorum, Gençlik Federasyonu, SYKP, Devrimci Hareket, Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube, EMEP, Kaldıraç, Barış Bloku, KESK, TKP, HDP, TOHAV, Direnişler ve Dayanışma Platformu, BDSP, HDK, AKA-DER, ÖDP” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir