HDK: Nuriye ve Semih’in talepleri bir an önce kabul edilmeli

HDK, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 90. gününe ilişkin açıklama yayımladı, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bir an önce serbest bırakılmalı haklı talepleri kabul edilmelidir” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), OHAL kararnameleri ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın grevlerinin 90. gününe ilişkin açıklama yaptı.

OHAL ile tüm hukukun ayaklar altına alındığını vurgulayan HDK, gazetelerin, televizyonların, derneklerin kapatıldığını, belediyelere kayyum atandığını, birçok kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve birçok insanın hukuksuzca tutuklandığını anımsattı. Haksızlığa ve zulme direnmenin hak olduğunu belirten HDK, “Kamu emekçileri bu haksız hukuksuz uygulamalara karşı çeşitli biçimlerde direndiler, direnmeye devam ediyorlar” dedi.

Gülmen ve Özakça’nın grevlerinin 90. gününde olduğunu hatırlatan HDK, sağlık durumlarının kritik olduğuna dikkat çekti. Gülmen’in ve Özakça’nın yaptıklarının suç olmadığını kaydeden HDK, şu ifadelere de yer verdi: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bir an önce serbest bırakılmalı haklı talepleri kabul edilmelidir. KHK’lar eliyle bir gecede işten atılan bütün kamu emekçileri işlerine iade edilmelidir. OHAL ortadan kaldırılmalı, KHK’lar tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir