HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay: OHAL emekçilere uygulanıyor

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, grev yasaklarına tepki gösterdi, “OHAL emekçilere uygulanıyor” dedi. Kemalbay, Şişecam ve Bony işçilerinin direnişlerini selamladı.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin grup toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’daki HDP mitinginde DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırıyı hatırlatan Kemalbay, katledilenleri andı, “Onlara sözümüz var, yarım kalan barış ve kardeşlik mücadelelerini biz tamamlayacak ve mutlaka kazanacağız” dedi.

Dünyadaki siyasi gelişmelere dikkat çeken Kemalbay, “Yeni bir dünya kurulurken Türkiye bu süreci nasıl karşılayacak? AKP Saray iktidarının yaptığı gibi merkezileşmeyi ve çatışmayı seçerek mi yoksa demokrasisini güçlendirerek ve iç barışını sağlayarak mı hazırlanmalı? Hem içeride hem dışarıda sürmekte olan bu kırılma anında hepimiz kendi kaderimiz hakkında sorular sormalı, cevaplarımızı cesaretle vermeliyiz” dedi.

HDP’nin 7 Haziran’da kazandığı zafer ile AKP’nin tek başına iktidar olmasının engellendiğini ancak halk iradesinin AKP ve Erdoğan tarafından tanınmadığını hatırlatan Kemalbay, “Gerçek bir demokrasi ve onurlu barış savunuculuğu yaparak milyonların gönlünü kazanan HDP egemenleri korkuttu” dedi. Öcalan’ın çözüm sürecinin bitmesi durumunda darbe dinamiğinin devreye gireceği yönündeki uyarısının gerçeklik kazandığını belirten Baydemir, 15 Temmuz darbe girişimi gibi AKP/Saray darbesine de karşı olduklarının altını çizdi.

ESKİ ORTAKLARININ KONUŞMASINDAN KORKUYORLAR

AKP/Saray iktidarının eski ortağı Gülencilerin konuşmasından korktuğunu, bu nedenle iadesi yerine vatandaşlıktan çıkartmak istediklerini söyleyen Kemalbay, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer hakkında verilen vatandaşlıktan çıkartma kararı için de “Esas amaç olan Gülen’in iadesine engel olmaya kılıf uydurmaktır. Hezer ve Sarıyıldız bu halkın vekilleridir” dedi.

Kemalbay, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın gözaltına alındıkları 4 Kasım günü için “siyasi darbe” tanımını yaptı, “4 Kasım siyasi darbesinin 215. günündeyiz. Ve an itibariyle tutuklu milletvekili sayısı, 11. Tutuklu PM üyesi, 5. Tutuklu belediye eşbaşkanlarımız 86. Toplam 5 bin beş yüz HDP’li rehin alınmış durumdadır” dedi.

HÜKÜMET ZEYTİNLİKLERİ YOK ETMEKTEN VAZGEÇSİN

OHAL’in emekçilere uygulandığının altını çizen HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Anayasal hak olan grev hakkı ‘milli güvenliği tehdit’ gerekçesi ile yasaklanıyor. Cam işçisinin milli güvenlikle ne alakası var. Grev haktır, yasaklanması demokratik hakkın gasp edilmesidir. Görülüyor ki devlet ve sermaye el ele vermiş OHAL’i işçiye karşı kullanmakta. OHAL işçiye sopa, patrona kalkan olmaktadır. Buradan bir kez daha Şişecam ve Bony işçilerinin direnişlerini selamlıyoruz” dedi.

Zeytin alanlarını hedefleyen yasa tasarısına ilişkin konuşan Kemalbay, Demirtaş’ın “Bunlar ağaca bakıp odun görüyor” sözünü hatırlattı, “Hükümeti uyarıyoruz, bir an önce bu yanlışlıktan dönülmelidir. Bugün emekçilerin hakkını gasp etmekte sınır tanımayan bu zihniyet, gelecek kuşakların hakkını da şimdiden gasp etme peşinde” diye konuştu.

NURİYE VE SEMİH’İN TALEPLERİNİ KARŞILAYIN

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişlerinin görünmek kılınmak istendiği için iktidar tarafından tutuklandıklarını belirten Kemalbay, direnişi devam ettiren Veli Saçılık’ı hatırlattı. Baydemir, “Bizler Nuriye ve Semih’in sağlığından büyük endişe duyuyoruz. Bir an önce Nuriye ve Semih’in ve hukuksuzca işsiz bırakılan tüm emekçilerin haklı talepleri karşılanmalıdır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, yeniden çözüm sürecinin başlayacağı yönündeki iddialara ilişkin de şunları söyledi: “Barış süreci söylentisi yayıyorlar. Gülen cemaatinin tasfiyesinden sonra şimdi yeni tarikatlar sahneye çıkıyor. Bir taraftan savaş ve asimilasyonu sürdürürken öte taraftan sahte muhataplar yaratarak barış süreci başlatacaklarmış gibi söylentiler yayıyorlar. Bugüne kadar her siyasi iktidar böyle boş hayaller vadetmiş, sorunları halının altına süpürmüştür. AKP de aynısını yapıyor. Ama hiç biri muvaffak olamadığı gibi maalesef bu ülkenin çocukları bu yanlış politikaların ağır bedelini ödüyorlar.”

HİÇBİR İNSAN RAKAM DEĞİLDİR

Kemalbay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Evet şehitlerimiz oluyor ama şükürler olsun ki 1’e 10 gidiyor” sözlerine tepki gösterdi, “Hiçbir insan rakam değildir Sayın Erdoğan. Bahsedilen kardeşlerimiz, çocuklarımız, sevdiklerimizdir. Eşya değildirler. Anneler ağıdını hangi dilde yakarsa yaksın hepsi eşit acılardır. Kendi çocuklarını pamuklara saranların halkın çocuklarını eşya gibi saymaya asla hakkı yoktur” dedi.

Sur’daki yıkıma dikkat çeken Kemalbay, insanlığını mirasının yağmalandığını belirtti, “Hükümetin Sur’a karşı açtığı savaş sadece Kürtlerin mirasını hedef almıyor, aynı zamanda bir dünya mirasını yok ediyor. Sur yok edilirken BM, UNESCO neden hala sessiz?” diye sordu.

Zulme karşı direnmenin insan hakkı olduğunun altını çizen Kemalbay, şunları söyledi: “Halkı isyan edecek duruma, sizin halkı yok sayan politikalarınız getiriyor. İsyandan korkmanız normal. İsyanı lanetlemeniz yalanlarla halka kötü göstermeniz normal. Ama herkes bilsin ki Hz. Muhammed’in Mekke’nin zalimlerine isyanı da aynı ruhtandır, Spartaküs’ün köle tacirlerine isyanı da. Hz. İsa’nın Kudüs’ün yozlaşmış din adamlarına karşı isyanı da, Prometheus’ın insanlık için ateşi çalması da aynı ruhtandır! Unutmayın, zulme, hukuksuzluğa, sömürüye karşı direnmek hem bir haktır hem de bir insanlık görevidir. Gezi’den 16 Nisan’a bizler bu direnci diri tutuyoruz. Meşru olmayan iktidarınıza karşı bu direncin daha da büyüyeceğini göreceksiniz.”

Kemalbay, konuşmasının sonunda iktidarların hedefi olan Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Kemal Tahir ve Sabahattin Ali’yi andı, “Sabahattin Ali’nin kitabı Kürk Mantolu Madonna hala en çok okunanlar arasında. Sizler ve iktidar hırsınız unutulacak ama İbrahim Kaboğlu’nun anayasa araştırmaları, Nazım’ın şiirleri, Orhan Pamuk’un romanları daha onlarca, yüzlerce yıl insanlığın tarihsel değerleri ve birikimi olarak kalmaya devam edecekler. Hatalarınızdan bahsedilmesin, acizliğiniz toplumun gözüne sokulmasın diye basını susturmanız, en az 160 gazeteciyi rehin almanız bundandır” dedi.

MUTLAKA KAZANACAĞIZ

Halkların özgürlük, eşitlik ve demokrasi istediğinin altını çizen HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, “Bu ülkenin insanlarının Gezici, 15 Temmuzcu, Reisçi, Hocacı, Evetçi, Hayırcı şucu bucu diye bölünmelerine izin vermeyeceğiz. Halklarımız huzur istiyor. Özgürlük istiyor. Eşitlik istiyor. Demokrasi paydasında, insanlık paydasında buluşmak istiyor. Biz her gün artan bir kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz ve mutlaka kazanacağız. Onların zulüm çarkı çatırdamakta, zora dayalı siyasetleri çökmektedir. Tarih bu günleri direnenlerin zafer hikâyesi olarak yazacaktır buna hiç kuşkumuz yok” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir