‘Katar’dan çıkarılan Hamas yetkilileri Türkiye’ye gitti’

Filistinli kaynaklara göre, Katar’dan çıkarılan Hamas yetkililerinin bir kısmı Türkiye’ye geçti. Bir kısmı da Lübnan ve Malezya’ya

Artı Gerçek’te yer alan habere göreİsrailli Haaretz gazetesi, Filistinli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Hamas’ın yönetici kadrosunun Katar’dan çıkarılmasının ardından grubun Türkiye dahil çeşitli ülkelere gittiğini yazdı.

Gazete, önde gelen Hamas yetkililerinin gittikleri diğer ülkelerin de Malezya ve Lübnan olduğunu duyurdu. Haaretz, Batı Şeria’daki terör hücrelerini denetleyen ordu komutanı Saleh al-Arouri ve tutuklu mübadele anlaşmasının bir parçası olarak serbest bırakılan ve Batı Şeria’daki terör saldırılarını planlamaktan sorumlu bir hücrenin kurucusu olan Musa Dudin de Katar’ı terk edenler arasında.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Pazartesi günü Katar ile olan bağlarını kopararak Katar’ı, terörizmi desteklemekle suçladı.

Hafta sonu, Lübnan’da yayın yapan haber kanalı Al Mayadeen, Katar hükümetinin Hamas liderliğine ülkenin başkenti Doha’yı terk etmesi istenen Hamas yetkililerinin bir listesini sağladığını bildirdi ancak grup iddiayı reddetti. Liste, Hizbullah ve İran’a yakın olarak kabul edilen Al Mayadeen’e göre, Batı Şeria’daki Hamas aktivistleriyle ilişkilerini sürdüren yetkilileri içeriyor.

Hamas sözcüsü Hüsam Badran, Pazar sabahı bu raporu yalanladı ve “Hamas’ın imajını zedelemek ve dış ilişkilerini etkilemek için yanlış bilgi veren bazı medya organları var” dedi.

Al Mayadeen’e göre, Katar’ı terk etmek isteyen insanların isimleri, İsrail güvenlik servisleri tarafından Hamas ve diğer aktivistlerin sorgulanması sırasında gündeme geldi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir