Saçılık ve Erenler polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

Yüksel Caddesi’nde polisin işkencesine maruz kalan Veli Saçılık ve Saniye Erenler, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

SES, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık ve Saniye Erenler, 1 Haziran 2017 tarihinde Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde polisin saldırısına ilişkin Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı, ardından Saçılık ve Erenler polisler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

“İşkence insanlık suçudur” pankartının açıldığı Ankara Adliyesi önündeki eylemde konuşan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “OHAL KHK’leri ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça onlarca kez gözaltına alınıp, şiddete maruz kaldıktan sonra direnişlerinin 196, açlık grevlerinin 76. gününde tutuklanmışlardır” dedi.

İşine geri dönmek ve yaşadığı haksızlığı ifade etmek için demokratik biçimde ifade hakkını kullanmak isteyen sendikalarının üyesi Saniye Erenler ve Veli Saçılık’da polis şiddetine maruz kaldığını kaydeden Erden, “Veli Saçılık, Aile ve Sosyal Politikalar Ankara ASP İl Müdürlüğünde sosyolog olarak görev yaparken, 677 sayılı OHAL KHK’sı ile kamu görevinden ihraç edilmiştir. Bu ihraç kararına tepkisini ve işine geri dönme talebini ifade etmek üzere Yüksel Caddesi’ne gittiğinde defalarca kez gözaltına alınmış, kimyasal gazlı plastik mermili saldırıya maruz kalmış, hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında idari yaptırım uygulanmış, yerlerde sürüklenmiş, darp edilmiştir” diye konuştu.

Veli Saçılık’a yönelik işkencenin 1 Haziran günü kamuoyunun gözü önünde yaşandığını vurgulayan Erden, polisin Saçılık’ı doğrudan hedef alarak ve yakın mesafeden atış yaptığını, yere düştükten sonra da atış yapmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

İşkence suçunun etkili bir şekilde soruşturulup, OHAL’i bahane ederek kasten kötü muamele ve işkence yapan kolluk görevlilerinin yargılanmalarının sağlanması için suç duyurusunda bulunacaklarını belirten SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası olarak her zaman ve koşulda insanca yaşam hakkını savunmaya, üyelerimiz başta olmak üzere haksızlığa uğrayan hiçbir emekçiyi yalnız bırakmamaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Veli Saçılık ve Saniye Erenler, işkence yapan polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir