Venezuela’da ABD destekli eylemler sürüyor

Venezuela’da ABD’nin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı örgütlediği eylemler sürüyor. Eylemlerde onlarca kişi yaşamını yitirdi.

Venezuela’da ABD’nin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı örgütlediği eylemler sürüyor. Eylemlerde onlarca kişi yaşamını yitirdi.

İki ay önce ABD’nin desteğiyle başlayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu protesto eylemlerinde erken seçim talep ediliyor. Maduro ise eylemlerin muhalefetin ve yabancı devletlerin komplosu olduğunu belirtiyor. Eylemlerde şimdiye kadar 65 kişi hayatını kaybetti.

MADURO’YA BOLİVYA’DAN DESTEK

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales bir röportajında “hükümetin eyalet valiliği seçimlerinin yapılmasını ve anayasa kongresi toplanmasını istediğini, sağ muhalefetin ise devlet başkanını istifa ettirmeye çalıştığını” söyledi. Muhalefetin ABD ve Amerikan Devletleri Teşkilatı tarafından desteklendiğini belirten Morales ABD’nin amacının Venezuela petrollerini denetimi altına almak olduğunu belirtti.

Bolivya Devlet Başkanı Molares, ABD ve Amerikan Devletleri Teşkilatı Başkanı Luis Almagro’nun müdahalesinin demokratik prensiplere aykırı olduğunu söyledi ve Nicolas Maduro’nun halkın oylarıyla seçildiğini hatırlattı. Evo Morales, Venezuela’daki muhalefet hareketinin krizi tırmandırarak uluslararası anlaşmazlıklara yol açmaya çalıştığını ve ülkenin ancak iç diyalog ve örneğin Güney Amerika Devletler Topluluğu’nun arabuluculuğuyla huzura kavuşturulabileceğini sözlerine ekledi.

Muhalefetin istifasını talep ettiği Maduro seçimin öne alınmasını reddetmiş ve yeni bir anayasa hazırlanıp halkın oyuna sunulması gerektiğini açıklamıştı. Muhalefet ise anayasa değişikliğini kabul etmiyor.

Venezuela Büyükelçisi Reyes: Zorlukları aşacağız

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyerek ülkesindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, ülkesinde son dönemlerde ABD ve AB destekli sağ muhalefetin şiddet eylemleri sonucunda zor günler yaşadıklarını anlattı. Reyes, bütün baskıları ve zorlukları aşacaklarına inandıklarını söyledi.

Jose Gregorio Bracho Reyes, Venezuela’da siyasi gelişmelere ilişkin İstanbul Başkonsolosluğunda bugün bir basın toplantısı düzenledi. Venezuela’daki hükümet karşıtı eylemlerin “faşist sağ muhalefet” tarafından yapıldığını belirten Reyes, uluslararası basın tarafından ağırlıklı olarak “barışçıl” gösterilen eylemlerin şiddet eylemleri olduğunu savundu.

‘ABD VE AB ŞİDDET EYLEMLERİNİ DESTEKLİYOR’

Eylemlerle birlikte ülkesinin zor günler yaşadığını anlatan Reyes, eylemlerin ABD, Amerikan Devletleri Örgütü, ve Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini belirtti. Ülkesinin ekonomik, finans, diplomatik ve iletişim cephelerinde kuşatma altında olduğunu kaydeden Reyes, Venezuela’nın ekonomik, finans, diplomatik, iletişim cephelerde kuşatma altında olduğunu söyledi, sağ muhalefetin ise emperyalizmle işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

“Kirletilmiş basın kuruluşları emperyalizme uşaklık ediyor” ifadelerini kullanan Reyes, gerçeklerin halka ulaşmadığını savundu. Başta Libya olmak üzere emperyalistlerin müdahalelerde bulunduğu ülkeler üzerinde örnekler veren Venezuela Büyükelçisi, benzer bir senaryonun Venezuela için de devreye sokulmak istendiğini söyledi.

Şiddet eylemlerinde yaşamlarını yitirenlerin ağırlıklı olarak “Chavezci” olduklarını, geri kalanların da eylemle ilgisi olmayan ve eylem sırasında oradan geçenler olduğunu bilgisini veren Reyes, diğer Latin Amerika ülkelerinde yaşanan hak ihlalleri, katliamlar, failli meçhullere rağmen, bir tek Venezuela’nın gündeme getirildiğini savundu.

AB’nin dış politikasının da Washington tarafından belirlendiğini eleştirisini de yapan Büyükelçi Reyes, Avrupa’da sağın yükselişe geçmesiyle birlikte, Venezeula’daki sağ muhalefet liderlerinin de sık sık Avrupa ülkelerine seyahat ettiğini ve Avrupa hükümetlerine Venezeula’ya yaptırım uygulanması için temaslarda bulunduklarını vurguladı.

‘VENEZUELA EFENDİYE BOYUN EĞMİYOR’

Venezuela’nın başta petrol olmak üzere yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke olduğunu da hatırlatan Reyes, ABD tarafından “tehdit” olarak gösterilmelerinin nedeninin ise “asi ve efendiye boyun eğmemesinden” dolayı olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Reyes, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Anayasadan gelen yetkisini kullanarak yaptığı Kurucu Meclis ve yeni anayasa çağrısının, sağ muhalefeti zor durumda bıraktığını da anlattı.

Kurucu Mecliste siyasi partilerden dışında toplumun farklı kesimlerinden temsilcilerden oluşacağını bilgisini veren Reyes, yerli toplulukların ve engellilerin de ilk defa anayasa yazım sürecinde yer alacaklarını söyledi.

KURUCU MECLİS TEMMUZDA SEÇİLECEK

Kurucu Meclisin Temmuz ayında 545 delegenin seçimiyle çalışmalara başlayacağını bilgisini de veren Reyes, sağ muhalefettin kurucu meclise katılımı engellemeye çalışmalarına çalıştığını belirtti.

Sağ muhalefetin eylemlerini “mahalle aralarına taşımak istediğini” fakat halk tabanından destek görmediğini de savunan Reyes, eylemlere üst sınıftan daha çok katılım olduğunu da söyleri.

Reyes, bütün baskılara ve zorlukları rağmen kazanacaklarını da söyledi. Daha sonra görüntüler üzerinden şiddet eylemleri hakkında bilgi veren Reyes, bu şiddet eylemlerinden bazı kamu kurumlarını zarar gördüğünü söyledi. Reyes, bir hakimin, ve bir gencin eylemciler tarafından öldürüldüğünü de belirtti.

Gazetecilerin sorusuna da yanıt veren Reyes, Türkiye basının Avrupa basınına göre Venezeula’daki eylemleri daha iyi verdiğini söyledi. Türkiye hükümetinin ülkelerini iç içişlerine saygı gösterdiğini belirten Reyes, aynı şekilde Venezeula’nın da Türkiye’nin iç işlerine karışmadığını kaydetti. (Kaynak: ETHA- EVRENSEL)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir